Meghökkentő eredményre jutott az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank felmérése során, amely az etatista és kollektivista gazdaságból a kapitalizmusba való átmenet társadalmi és gazdasági hatásait vizsgálta Oroszországban és a kelet-európai országokban.
A vizsgálatból az derült ki, hogy az 1989 és 1991 között születettek átlag 1 cm-rel alacsonyabbak mint az előttük és utánuk születettek.
A tudomány már régen megállapította, hogy az első két év táplálkozása kihat a magasságra. A felmérésben 29 volt kommunista ország és négy nyugat-európai ország 51 ezer családját vizsgálták. Az átmeneti korszakot nemcsak a gazdaság recessziója jellemezte (az addig központilag szabályozott árak felszabadítása a szerényebb jövedelműeknél a vásárló erő csökkenését vonta maga után) – írja a bank jelentése – hanem a közszolgáltatások, köztük az egészségügy, drámai zavara is. A testmagasság csökkenése 2-3 évvel a kommunista rendszer összeomlása előtt következett be és 6 évvel később emelkedett újra.
Az összehasonlítás alapjául Ciprus, Görögország, Olaszország és Németország szolgált. Ezekben az országokban az emberek testmagassága 1950 óta egyenletes növekedést mutatott egészen a 80-as évek elejéig, de a berlini fal leomlása, amely éppen a német népességet érintette leginkább, nem okozott „növekedési balesetet”.
E fiziológiai hátrány mindazonáltal nem jelenti azt, hogy a szóban forgó korszakban születettek boldogtalanabbak lennének, mint azok, akik korábban vagy később születtek – hangsúlyozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank felmérése.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.