Nagy szemetelők vagyunk és nemcsak a Földön. A Föld körüli tér ma már tele van maradványokkal és egyre sürgetőbb a probléma megoldása. Az Európai Űrügynökség (ESA) magára vállalta a feladatot és hosszú távú program tervezésébe kezdett, hogy eltakarítsa fejünk felett szaporodó használatlan tárgyakat.
A program neve e.deorbit és 2023-ra lesz működőképes – írja a La Repubblica.
Olyan technológiai kihívásról van szó, amely követi a már felhasznhatatlan műholdakat és amikor azonosítja, elégeti őket az atmoszférában. Ahhoz azonban, hogy azonosítani tudja a célt, fejlett navigációs rendszerre van szükség. A szóban forgó tárgy megragadásához robot fogóra vagy szigonyra.
Szoftvereket terveznek azoknak a képeknek a feldolgozására, amelyeknek össze kell kapcsolniuk a fotókamerák által felvett adatokat a lézerképekkel, hogy meg lehessen határozni a célpont pozícióját és mozgását. A rendszernek nagy autonómiára lesz szüksége, mert az irányítás a Földről valós időben túl bonyolult lenne. Különösen vonatkozik ez az összekapcsolódás pillanatára.
Az űrszemét megszüntetése már korábban is szóba került vagy úgy, hogy a műholdakat felszerelik olyan műszerrel, amely visszahozza őket a Földre, vagy a már több éve használhatatlanul keringőket fogja be. 2014-ben a Jaxa japán űrügynökség tesztelt egy mágneses hálót, amely horogra kerítette a hulladékot és a földi mágneses térből származó elektromos árammal alacsonyabb térbe húzta, hogy elégjen.
Létrejött a Space Surveillance and Tracking (SST) program, hogy ellenőrízze a világűrt és összeírja a hulladékok adatait, a kockázati hatások felmérésével. 2015-ben az olasz, a francia, a német, a spanyol és a brit űrügynökségek hoztak létre egy konzorciumot egy közös stratégia kidolgozására.
Az űr megtisztítása alapvető fontosságú az űrmissziók szempontjából is, az összeütközések és az ezekből keletkező károk megszüntetése miatt. Az ESA szerint ugyanis egy 1 centiméteres tárggyal való ütközés ereje olyan hatású, mint kézi bombáé.
Ne felejtsük el, hogy a műholdak ma már nélkülözhetetlenek a GPS-ek, a meteorológiai előrejelzések, a telefonok szempontjából is. Az e.deorbit az első olyan projekt, amely ezeknek zavartalan működése érdekében tiszta teret biztosít – írja a lap.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.