Nem új jelenség, hogy valaki úgy szól hozzá valamihez, hogy nem, vagy felületesen ismeri hozzászólása tárgyát. Jól ismerjük azt a fajta kritikust is, aki legfeljebb mások elmondásai alapján írja meg bírálatát egy könyvről, filmről, koncertről. Woody Allen éppen ezt a jelenséget figurázta ki az Annie Hall híres, mozi előtti jelenetében, amikor egy „nagyokos” Marshall McLuhant idéz, mire Woody szembesíti a híres filozófussal, aki közli az illetővel: „Uram, Ön egyetlen könyvemet sem olvasta”.
Az internet korában aztán különösen elszaporodtak a mindenbe belebeszélők. Az NRK norvég állami rádió és televízió honlapja éppen ez ellen talált ki egy érdekes szűrőt.
Amikor az oldalon egy felhasználó kommentálni akar egy cikket, mielőtt engedélyt kapna a hozzászóláshoz, kérdésekre válaszolva bizonyítania kell, hogy olvasta azt.
A módszert kezdetben kísérletképpen csak néhány cikknél alkalmazták, de a már a próba is jó eredményeket hozott. Különösen érdekes volt az a teszt, amely a digitális ellenőrzésről tervezett törvénnyel volt kapcsolatos. A felhasználóknak azok az újságírók tettek fel három kérdést, akik az ominózus cikket írták. A vita így egyrészt színvonalas volt, másrészt pedig kizárta a hivatásos zavarkeltőket.
Ismert, hogy más honlapok is korlátozó intézkedésekre kényszerülnek a trollok miatt. A világon mindenütt, köztük nálunk is, számos oldal egyszerűen megszüntette a kommentelési lehetőségeket. Mások egyéb utakat választottak a hozzászólók jó modorra való nevelésére.
A Perspective program, amelyet a Google a New York Times-szak, a The Economist-tal, a Guardiannal és a Wikipediával összefogva olyan technológiát dolgozott ki, amellyel ki tudják választani a sértő és erőszakos mondatokat, hogy törölni lehessen azokat a honlapokról. A Coral program, amelyet a Mozilla alapítvány talált ki a New York Times-szal és a Washington Posttal viszont az újságírók és az olvasók közti kapcsolatokat akarja javítani „open source” eszközökkel, a felhasználók azonosításával és a vita biztonságossá tételével.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
2017.03.23. 22:14:28
Mellesleg utána kellene nézni, hogy mi az a troll, mielőtt mindenkire rájúzzátok ezt a jelzőt.
Ja, az ötlet sem új. Évekkel ezelőtt találkoztam olyan megoldással, hogy licenc feltételeket csak akkor lehetett elfogadni, ha pár kérdésre válaszoltál a szöveggel kapcsolatban.
Jakab.gipsz 2017.03.23. 22:26:20
Éspedig az, hogy korunk a relativizmus kora, és a troll ennek a kornak folyamodványa, mert ha az igazság relatív úgy minden nézőpont relatívan igaz lehet, így akár a trollnak is igaza lehet egy szakértővel szemben.
2017.03.23. 23:14:38
Mitől troll a troll?
Tegnap láttam valahol egy kissé trágár stílusú, de tartalmát tekintve jogosnak tűnő kritikát az egyik blogon. Az írója általában így szokott hozzászólni. Ettől ő troll?
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2017.03.23. 23:18:14
Pl liberalizmus, neoliberalizmus.
Igaz, @Jakab.gipsz: ? :-))
lukszustereplyaros 2017.03.23. 23:24:20
Kelly és a szexi dög 2017.03.23. 23:36:45
KékFény6 2017.03.24. 00:28:24
2017.03.24. 06:16:05
Kreml propaganda osztály szófiai összekötő 2017.03.24. 06:49:48