„2029-en belül a számítógépek elérik az emberi intelligencia szintjét” – jelentette ki Ray Kurzweil, az SXSW texasi konferenciáján. Nem ez az első eset, hogy a tudós jós szerepben tetszeleg. A Wikipédián külön oldal foglalkozik próféciáival és a Reddit-rajongók seregei vitatkoznak róluk.
Maga Kurzweil is annyira kedveli saját jóslatait, hogy számon tartja, mennyi valósul meg belőlük. Pillanatnyilag saját statisztikája szerint a 147-ből 86% igazolódott, 12 % részben teljesült, és csak 2% volt teljesen téves. 12 év múlva megtudjuk, hogy ez a legutóbbi teljesült-e, hogy a mesterséges intelligenciák képesek lesznek-e gondolkodni, absztrahálni, megérteni bonyolut dolgokat, mindazt, amit az ember tud.
Kell-e ettől félni? Kurzweil szerint a gépek lázadása sci-fi. „Ellenkezőleg, a gépek erősebbé, okosabbá teszik az embereket. A szoftverek az emberi test részévé válnak és 2030-on belül az agykérgünknek lesz olyan zónája, amely hozzá lesz kapcsolva egy „felhőhöz”. Ez a folyamat már elkezdődött: a Parkinson-kórosok agyába beépített elektródák csak az első lépést jelentik annak a technológiának az alkalmazásában, amely lehetővé teszi, hogy erősítsük memóriánkat és gyorsabban tanuljunk” – mondja.
Nem minden tudós ért egyet Kurzweil jóslatainak az időre vonatkozó részével. A többség 2040-re, mások 2070-re teszik ezt a beteljesülést. Abban viszont mindnyájan egyetértenek, hogy valóban intelligens számítógépek tervezése nemcsak lehetséges, hanem be is következik évek vagy évtizedek alatt.
Kurzweilnek van egy másik jóslata is. „A dátum, amit érdemes megjegyezni: 2045, az az év, amikor valósággá válik a technológiai szingularitás, vagyis az a pillanat, amikor a számítógép kapacitásában olyan gyorsan nő, hogy radikálisan megváltoztatja a mai világot. A gépek intelligenciája többszörösen felülmúlja majd az emberét.”
A technológiai szingularitás első teoretikusa, aki a Moore-törvényből vett ihletett – amely szerint a számítógépek kapacitása két évenként megkétszereződik – Vernor Vinge író volt, aki úgy vélekedett, hogy a számítógépek állandóan növekvő potenciálja lehetővé teszi nálunk intelligensebb tervezését. Ezek a számítógépek aztán tervezni tudnak olyanokat is, amelyek teljesen kikerülnek az emberi kontroll alól.
Mindez bizonyos formában már benne volt Frederic Brown 1954-ben megjelent sci-fijében, amelyben egy galaktikus komputert képzelt el. A számítógéptől az emberek első kérdése az volt, hogy létezik-e Isten. „Most már igen” – válaszolta a gép.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
David Bowman 2017.05.25. 14:55:03
Reactor 2022.04.24. 06:01:04
Semmiféle technológiai szingularitás nem lesz soha semmikor. Már ott bukik a dolog, hogy egy ilyenhez a világ minden pontján ugyanolyan magas szintű fejlettségre van szükség. Vagyis mondjuk Burundinak azon a technológiai szinten kéne lennie, mint Japánnak. Ez mikor fog megvalósulni? Sohanapján kiskedden.
Mindenesetre sci-finek, apokaliptikus regénynek, esetleg valami animének még úgy-ahogy elmenne. Ezt leszámítva ugyanolyan ezotériás maszlag, mint a szemmelverés, telefonos rontáslevétel, meg az "igazi" Necronomicon ami megnyitja a poklok kapuját.