„Az interneten senki sem tudja, hogy kutya vagy” – jelentette ki Peter Steiner a New Yorkerben 1993-ban, utalva arra, hogy a Hálón nem kell felfednünk, kik vagyunk. Azóta azonban a technika, a mesterséges intelligencia fejlődésével a rejtőzködés egyre nehezebbé válik. Ebbe az irányba halad a padovai egyetem pszichológusainak kutatása, akiknek a tanulmányát a One Plos publikálta.
A kutatók 40 jelentkezőnek tettek fel az interneten keresztül kérdéseket és közben figyelték, hogyan mozgatják válaszadás közben az egeret. Huszan önmagukat adták, 20-an hamis azonosságot jeleztek. Az első 12 kérdés egyszerű volt, a többi viszont meglepetésszerű.
A kutatók kidolgoztak egy algoritmust, amellyel ki tudták szűrni a hamis vagy pontatlan válaszokat 77,5-85%-os pontossággal. Amikor pedig az egér mozgatásának adatait tették hozzá az elemzés tárgyához, a mesterséges intelligencia 90-95%-ban tudta megjelölni a hazugságokat.
„Abból indultunk ki, hogy agyunk igazmondásra van beprogramozva, ha tehát hazudni kell, a reakció ideje hosszabb lesz és ez észlelhető az egér kezelésében is, a mozdulatok tétovábbak.” – magyarázzák az olasz szakemberek, akik folytatni akarják kísérleteiket, bevonva ezúttal a képernyőt és a klaviatúrát is, mint a hazugság leleplezőit.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bonebear · http://cinca.blog.hu 2017.07.18. 00:27:02