Puerto Ricótól kb. 80 km-re a nyugati partoktól Mona lakatlan szigetén, amely mindössze 50 km2 nagyságú, a régészek három évi munka után találtak meg több mint 700 éves barlangfestményeket.
A leicesteri egyetem és a British Museum kutatói 2013 és 2016 között a sziget mintegy 70 különböző barlangrendszerét kutatta át. Ezekben a szűk, sötét barlangokban, találták meg a festményeket, amelyek természeti jelenségeket, emberi alakokat, állatokat ábrázolnak. Különböző technikákkal készítették ezeket, köztük egy „finger flutinggal”, azaz ujjal festéssel. Az alkalmazott festékanyagok között állati, főleg denevér-ürülék is szerepelt, valamint ásványi keverékek, gyanta és különböző növények.
A kutatók szerint a festmények a térség prekolumbián civilizációjának legjelentősebb nyomai közé tartoznak. A taino törzs műveinek tekinthetők és segítenek szokásaik, hiedelmeik megismerésében.
A kutatók úgy vélik, hogy a festmények készítői pszichedelikus anyagok hatása alatt állhattak, cohobát (anadenanthera peregrina) fogyaszthattak, amelyet a cohoba-fa magjaiból nyertek és így vettek részt különböző spirituális szertartásokon, amelyeket a festés követett.
Úgy tudják, hogy a tainók kr.e. 3000 – 2000 között érkeztek a szigetre. Kultúrájuk a 7.-8. századra fejlődött ki, a festmények viszont 13. századiak lehetnek.
A kutatások még kezdeti stádiumban vannak, legalább száz barlang vár még felfedezésre.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.