Azok a szülők, akik túlságosan óvják gyermekeiket, képtelenné tehetik őket érzelmeik irányítására, de ugyanez negatív hatással lehet iskolai előmenetelükre is.
A Developmental Psychology című szaklapban jelent meg egy nemzetközi kutatócsoport tanulmánya, amelyből a Guardian idézett.
Az angolszász világban „helikopter-szülőnek” nevezik azt, aki annyira jelen akar lenni gyermeke életének minden pillanatában, hogy végül ezzel kockáztatja érzelmi fejlődését és azt a képességét, hogy maga oldja meg stresszes helyzeteit. Hosszú távon az iskolai eredményre is káros hatással lehet ez a magatartás.
A kutatók 8 éven át foglalkoztak 422 gyerekkel és kísérleteket végeztek velük 2, 5 és 10 éves korukban.
A kétéveseket édesanyjukkal együtt arra kérték, hogy játszanak együtt és közben figyelték, hogy a szülő mennyire óvó és mennyre tartja ellenőrzése alatt a kicsit.
Amikor ötévesek lettek, már néhány célzott próbát is csináltak velük, hogy megismerjék, hogyan reagálnak egy az általuk vártnál kisebb édességre és azt is értékelték, hogy mennyi idő alatt tud megfejteni egy korához mérten egyszerű találós kérdést.
A 10 éves korba lépők tanítóinál az iskolai eredmények után érdeklődtek, továbbá arra voltak kíváncsiak, hogy észrevettek-e náluk olyan zavarokat, mint a depresszió, a feszültség, a magányérzet.
A kutatók az ötévesekkel végzett kísérletekből arra a megállapításra jutottak, hogy a túlságosan óvó szülők gyerekei kevésbé tudnak uralkodni érzelmeiken, 10 évesen pedig gyengébbek voltak az iskolai eredményeik, mint azoknak, akiknek a szülei „mértéktartóbbak” voltak.
„A szülők, akik túlságosan óvjak gyermekeiket, nyilvánvalóan jó szándékkal teszik, de meg kellene érteniük, hogy önállóan szerezzenek érzelmi tapasztalatokat és csak akkor segítsenek, ha a feladat meghaladja a gyermek képességeit” – tanácsolják a szakemberek.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
czerka 2018.07.11. 06:22:36
m.t. 2018.07.11. 09:21:33
"Az egyik, aki dolgozik, ezért aztán beleszarik, hogy mit csinál a gyereke"
Nem fejtetted ki hogy beloluk mi lesz, csak a helikopterszulok gyerekeit jellemezted. Tenyleg erdekel.
Muad\\\'Dib 2018.07.11. 10:03:50
Nahát, miket tud meg az ember Észak-Koreáról és Mongóliáról...
Almandin 2018.07.11. 11:10:23
Gyakran a generalizált szorongó emberek nevelnek ilyen módon. A túlzott félelmeik miatt nem engednek semmi szabad cselekvést a gyerekeiknek, akik még a szorongást is eltanulják tőlük.
Csokáv 2018.07.11. 11:18:49
Kikérem magamnak! Szex sincs.
czerka 2018.07.11. 12:42:08
@m.t.: az itteni családokban már alsó középosztály szintjén is jellemző, hogy a nő otthon marad szülés után és sokszor soha nem is megy vissza dolgozni.
Azok, akik dolgoznak gyerek mellett, a legalsó társadalmi osztályba tartozó nők, ennek megfelelően a gyerekeik nem valami jó oktatást kapnak, melósok lesznek, de mondjuk nem rosszabbak szociális készségek terén, mint egy magyar gyerek. Mivel itt elég könnyű munkát találni, ezért nem is törik magukat a magasabb végzettségért. Esetleg valami kamu főiskolát végeznek.
Az, ami az én gyerekkoromban Magyarországon jellemző volt, hogy anyám (és minden osztálytásam anyja is) dolgozott és mellette rendesen nevelte a gyerekét, az itt ismeretlen. Az itteni nők egyfunkciósak, vagy feleségprostiként helikopterszülősködnek vagy dolgoznak és akkor a gyereknevelésre szarnak.
Itt egyáltalán nem jellemző, hogy a gyerek bármit is tanul a szüleitől. Minden, amit a gyerek tud, az iskolából vagy különórákról származik. Ezért minden gyerek teljesen ugyanolyan lesz. Legóemberek.
czerka 2018.07.11. 12:42:43
csakférfi 2018.07.11. 13:25:30
A Yale tanulmánya szerint a majmok a prémium márkákra fittyet hánynak, de ugyanolyan irracionális fogyasztási szokásaik vannak, mint az embereknek.
A kapucinus majmok ismerik a gazdasági önállóságot. A korábbi kutatásaink is igazolták, hogy a majmok ugyanúgy érzékenyek a veszteségre, kockázatvállalás esetén irracionálisan viselkednek, és a döntéseiket is megpróbálják racionalizálni, akár az emberek. De ez az első olyan teszt, ahol a majmok ésszerűbben viselkedtek az embernél.
– mondta a tanulmány vezető szerzője, Laurie Santos, a Yale pszichológusa.
A kutatók négy kísérletet végeztek; ezek során a kapucinus majmoknak ugyanolyan termékeket mutattak, csupán annyi volt köztük a különbség, hogy az egyik drágább volt. A majmokat betanították a vásárlásra; az állatok megértették, hogy tudnak különböző árakon termékeket vásárolni. A kontrollvizsgálatok szerint a majmok megértették az ár és az érték közti összefüggéseket – vagyis tudatos fogyasztóként viselkedhettek.
Csakhogy amikor azt vizsgálták, hogy a majmoknak jobban ízlik-e a drágább étel, azt tapasztalták, hogy a majmokat nem olyan könnyű befolyásolni, mint az embereket. Santos szerint elképzelhető, hogy a mi viselkedésünket már az ismert piaci tapasztalatok is befolyásolják, viszont a majmokat épp emiatt nehezebb megtéveszteni."
index.hu/tudomany/2014/12/03/tanuljon_protestans_etikat_egy_majomtol/
Azt gondolom a majmok nem csak a fogyasztói magatartásban racionálisabbak.
Szülőként is "értelmesebbek" mint néhányunk.
Mintahogy a kutatás is bizonyítja.
:)
Muad\\\'Dib 2018.07.11. 13:32:08
No'hiszen, hát nem Kelet-Ázsiáról volt szó? Vagy Makaóról beszélünk? Kínáról? Japánról? Dél-Koreáról? ...
Megöl a kíváncsiság.
czerka 2018.07.11. 15:11:41
Ellenzéki Tüntető 2018.07.11. 16:04:50
csakférfi 2018.07.11. 19:11:29
"ARRÓL NEM BESZÉLVE HOGY A MAJMOK NEK SZAVAZTAK ORBÁN VIKTORRA!!!"
Meg én sem.
:)
Muad\\\'Dib 2018.07.11. 20:29:08
:D
Releváns válasz...
Azért majd megosztod velünk, hogy a te univerzumodban mely országok lettek kizárva Kelet-Azsiából és kik maradtak eme illusztris klub tagjai?