A le Nouvel Observateur érdekes körképet ad azokról az okokról, amelyek arra késztetnek egy nőt, hogy férfiak nélkül élje le az életét, valamint arról, hogy az emberek hogyan ítélik meg ezt a helyzetet.
Catherine 24 éves volt, amikor találkozott a „mesebeli herceggel”. Összeházasodtak, de hamarosan kiderült, hogy a férj betegesen féltékeny, és otthon akarja őt tartani. Elváltak. Catherine pár évvel később hozzáment egy másik férfihoz, akinek volt már egy gyermeke. Öt év után az illető visszaköltözött gyermeke anyjához. Catherine utolsó próbálkozása egy katonatiszt volt három gyermekkel. Itt az derült ki, hogy csak háztartási alkalmazottnak kellett.
Catherine életének ezt a szakaszát lezárta. Kis időre a nők felé orientálódott. Most, 35 évesen egyedül ál. Négy macska, egy kutya és könyvek társaságában. „Macskás nő” lett belőle, ahogyan mostanában nevezik az egyedülálló nőket, akinek régen „öreglány” volt a nevük és a családi összejöveteleken suttogtak a bevallatlan titkaikról. (Elhagyta a vőlegénye, feladta magát a családért…). Mindig valami szégyenletes, vagy szomorú dologról volt szó. Catherine nem ilyen „vénlánynak” látja magát. „Nem haragszom a férfiakra, nem vetem meg a páros életet sem, de rájöttem, hogy egyedül boldogabb vagyok” – vallotta. Elfoglalt bankigazgató, sokat van együtt a családjával és imádja kis unokatestvéreit.
Lucille 31 éves. Catherine-nal ellentétben sohasem volt férjes asszony. Vezető tisztséget tölt be egy autógyárban. Soha nem érdekelte sem a romantikus szerelem, sem a szex. Sikertelenül vetette alá magát különböző terápiáknak, míg nem egy napon megértette, hogy természettől fogva ilyen és a továbbiakban nem csinált belőle problémát.
„Amit az emberek a páros életben, azt én a barátságban, az állatok és a természet iránti szeretetben találtam meg.” – mondja Lucille.
Nadia újságírónő, szintén egyedül él, és ő is azt tapasztalja, hogy sokan ezt nem értékelik normális állapotnak, míg a férfiaknál a nőtlenséget minden további nélkül elfogadják.
Catherine, Lucille, Nadia és a többi egyedülálló nő figurájáról írt „Boszorkányok – a nők legyőzhetetlen hatalmáról” című esszéjében Mona Chollet, emlékeztetve arra, hogy negatív megítélésük évszázadokig táplálta az intézményes nőellenességet. Felidézi a reneszánszkori pogromokat, az olyan immár elfelejtett epizódokat, mint a „beginák”, az özvegyasszonyi közösségek megszüntetését a 15. század folyamán. És megállapítja, hogy az egyedülálló nők a mai boszorkányok: a részvét és a nevetségesség mögött van a régi „rettenetes boszorkány árnya.”
A 31 éves Clémence 3 éve egyedül él, vannak néhány hétig, hónapig tartó kapcsolatai, de érzelmileg nem kötődik hozzájuk. Van-e joga arra, hogy lemondjon a családi életről, ugyanakkor ne mondjon le a férfiakról? Vajon meg tudta volna írni Virginia Woolf, Katherine Mansfield, Simone de Beauvoir a regényeit, ha hagyományos módon kötődtek volna egy férfihoz? – teszi fel válaszként a kérdést Clémence.
Yasmine 22 éves diáklány is „boszorkánynak” tartja magát, illetve bajrának, ahogy hazájában, Algériában nevezik az „öreglányokat.”. „Ezek olyan nők, akik elérték a 30 évet, de még nincs vőlegényük, vagy férjük. Bármi is legyen a szakmai státuszuk – lehetnek orvosok, tanárok, képviselők – a kollektív megítélésben elsősorban bajrák – magyarázza – A férfi nélküli nő gyanús. Ha túl szép, akkor azért, mert túl igényes. Ha csúnya, sajnálják.”
Vajon változik-e az egyedülálló nők képe valaha a világban?
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
David Bowman 2018.10.25. 17:05:51
komisz_kölök 2018.10.25. 20:01:20
... Ha öreg leszek meglesz mindenem
De nem fogja meg a ráncos kezem
Van iPhone-om meg trendi iPhone-tokom
De nem lesz unokapuszi a májfoltokon...
hetyke81 2018.10.25. 20:08:59
TGabi 2018.10.25. 20:15:45
De! Később már a hölgy választottja a legújabb pletykatéma :D :D :D
Almandin 2018.10.25. 20:21:03
Másrészt a posztban leírt esetek nem ritkák. Pl. az a nő, akin minden férfi uralkodni akart, meg csak cselédnek kellett, nem véletlen, hogy inkább egyedül él. Vannak olyan kapcsolatok, amiknél még az egyedüllét is jobb.
Aki épp egyedül van, ott se biztos, hogy régóta van egyedül, vagy mindig egyedül lesz. Van, hogy ez átmeneti állapot az ember életében.
Almandin 2018.10.25. 20:25:24
különvélemény 2018.10.25. 20:56:21
Már változott, csak a poszt szerzője nem vette észre, talán vidéken él valami világtól elzárt helyen.
Egyre kevesebb embert érdekel a házasság.
Haloperidol 2018.10.25. 21:21:46
Az utódok számában a "bottleneck" a női reproduktív kapacitásban, illetve a nőkre jellemző minőségi szemlélet miatt van.
Ha egy nő nem "aknázza ki", nem fordítja a társdalom javára a reproduktív kapacitását, az jogosan találkozik a társadalom rosszallásával.
Jelenleg ez egy kis rosszallás, összesúgás az ilyen nők háta mögött, régebben simán férjhez kényszerítették ezeket a nőket. (Ld. Biblia)
Haloperidol 2018.10.25. 21:25:36
Az ilyeneknek nincs jövője.
Haloperidol 2018.10.25. 21:33:33
Igazából ezeknek a kiemelkedő embernek az aránya teljesen elenyésző azoknak az embereknek a számához képest, akik kB. kényelemből gyerektelenek.
A 40 feletti német nők kB. 40%-a gyermektelen, ennyien azért nem járulnak hozzá kiemelkedő teljesítménnyel a társadalom javára, inkább elutazgatják azt a pénzt, amit a török családok gyermeknevelésre költenek.
Meg is lesz az eredménye pár évtizeden belül...
Ellenzéki Tüntető 2018.10.25. 22:06:22
És a gyerektelen macskás nők hány %-a ilyen? Ne hülyéskedjünk már :D
Igen, nem a gyerekszámon múlik a hasznosság, de kénytelen vagyok észrevenni, hogy itt minden kommentelőnek az anyukája vállalt gyereket :D
Almandin 2018.10.25. 22:18:05
A fejlett világban valóban visszaszorult a gyerekvállalási kedv. Az iskolázottabb emberek kevesebb gyereket vállalnak, mert a szülői vágyak egy, vagy maximum két gyerekkel is kielégíthetőek, valamint a nyugdíjrendszerek miatt nincs gyerekvállalási kényszer sem (ehhez hozzájárul a jó fogamzásgátlási technikák elterjedtsége, valamint az alacsony gyermekhalandóság is). A németországi törökök is azért vállalnak több gyereket, mert sokak életében nagy szerepet kap a vallás, valamint a török bevándorlók többsége a török társadalom képzetlenebb rétegeiből kerül ki.
Én nem vagyok azon a véleményen, hogy valami erkölcsi kötelesség lenne a gyerekvállalás. Európa népességének lecserélődését pedig azzal kellene megelőzni, hogy lezárjuk a kontinens határait, önvédelemből. Sajnos a mai európai politika inkább az ellenkezőjét teszi, de meg fogjuk inni a levét.
Egyébként a japán társadalom is fogy, pedig nem az európai értékek szerint élnek. Ez a civilizáció mellékhatása.
Almandin 2018.10.25. 22:28:40
Másrészt mi baj a macskatartással? Ez is egy sztereotípia. Ha az idősebb egyedülálló nő macskát tart, már gyűlöletes személy? Az általam ismert cicatartók nagy része családban élt, valamint vannak kutyás öreglányok is-sőt, van, aki még állatot se tart.
Tartom magam ahhoz, hogy sok művész, tudós volt gyermektelen, és az életműve halhatatlan. Voltak gyermekes művészek, tudósok is, de nem eszerint becsüljük őket. A gyermekes emberek közt is sok jelentéktelen kisember van, aki nem fog kitűnni soha-az emberiség többségét ők alkotják. Mint írtam, egyedül a fajfenntartás lényeges, ha az teljesül, legfeljebb annyit nyer a gyermekkel rendelkező, hogy kevésbé lesz unalmas az öregkora, ha megéri. Ha meghalt, neki személy szerint mindegy, hogy lett-e utódja, vagy sem. Ugyanis ha van, akkor 5-10 generáció múlva a távoli leszármazottaiban már csak nagyon kevés marad a génjeiből, azok felolvadnak az emberiség génkészletében (minden generációban feleződik a felmenő genetikai öröksége).
Almandin 2018.10.25. 22:33:13
ElIenzéki Tüntető 2018.10.26. 06:04:40
Ellenzéki Tüntető 2018.10.26. 13:02:11
Ez teljesen jogos, mármint a megjegyzésed, tényleg nem csak rajtuk múlik, viszont ez jött a számra.
"Másrészt mi baj a macskatartással?"
A macskatartással semmi, viszont mikor a macska gyerekpótlékká válik, azt hadd legyen szabad megjegyezni :D
"(minden generációban feleződik a felmenő genetikai öröksége). "
Viszont növekszik a hordozóinak a száma, ember! Tehát nem igaz hogy "semmit nem számít hosszú távon". Az igaz, hogy mivel kb. mindenki rokona mindenkinek, maximum távoli, ezért nem veszít olyan sokat, aki a saját génjeit nem adja tovább, mert a többi távoli rokona, a többi ember, ezt úgyis megteszi.
Itt a gond az, mikor a gének továbbadása már akkora hátrányt jelent erőforrásokban (hiszen ma jóval több elvárásnak kell megfelelni és sokkal több eróforrást kell fordítani egy gyerekre, mint pl. a középkorban vagy az őskorban), hogy a többség az "adja tovább valaki más" taktikát kezdi követni, ami az adott populáció kihalásával járhat. Mint láthatjuk azt a fehérek esetén, akik éppen kihalnak.
Ezért igyekszik az állam (ez is meg a többi is), ezt felismerve, a gyerekvállalók bevállalt életminőség-hátrányát csökkenteni.
Ellenzéki Tüntető 2018.10.26. 13:03:22
Ellenzéki Tüntető 2018.10.26. 13:04:38
vagy úgy is mondhatjuk, hogy az okosabbak kevesebbet. Ami hosszú távon a kihalásukat eredményezi. Ami megkérdőjelezi, hogy valójában mennyire okosak is ezek az okos emberek.
Almandin 2018.10.26. 21:19:38
Almandin 2018.10.26. 21:26:21
A történelemben azoknak lett a legtöbb utódjuk, akik háremet tartottak és pluszban nem vetették meg a nemi erőszakot sem. Pl. Dzsingisz kán ilyen volt, állítólag ma több millió emberben vannak jelen a génjei.
Almandin 2018.10.26. 21:29:30
Reactor 2022.04.25. 00:16:10
A döntő többség azért marad egyedül, mert neki az elit férfi kell, kevesebbel nem éri be. És már csak dacból se fog esélyt adni olyannak, aki nem tökéletes. De nincs is ezzel baj; sok gazdátlan Cirmi és Nyávi van szerte a világon...