A Vezúv Kr.u. 79 évi kitörésének áldozatait általában azokkal azonosítják, akiket Pompei utcáin járva, hamuba, kőbe merevedve látunk. Ám az áldozatok között sokan voltak, akiket a hőség ölt meg: Herculaneum tengerpartján kerestek menedéket és a termikus sokk miatt haltak meg.
Pietro Paolo Petrone, a nápolyi Federico II egyetem törvényszéki orvosi szakának tanára tanulmányban írta le, hogy mi történt testükkel a haláluk után.
„Nagyon gyorsan, agónia nélkül haltak meg, majd a többszáz fokra felhevült hőmérsékelt gőzzé változtatta a szöveteket, a vérüket, a nagy részben vízből álló agyat elpárologtatta és a nyomás olyan nagy lett, hogy felrobbantotta a koponyájukat” – mondta a professzor.
Petrone és Claudio Buccelli, a biomedikai tudományok egyetemi tanára egy régész bevonásával kutatták haláluk okát és azokat a jelenségeket, amelyek vele jártak.
A vasoxidokkal kezdték, amelyeket a csontokon és a hamuban találtak, azokon a vöröses foltokon, amelyek hemoglobin-maradványoknak bizonyultak és akkor bomlottak fel, amikor hő elérte a testeket.
A kutatás ugyan már elkezdődött a 90-es években, de csak az új technikkal, mint a spektrográfiával lehetett megállapítani, hogy a vörös foltok a hemoglobin-maradványok – magyarázta Petrone, aki felhívta a figyelmet egy újabb lehetséges kitörés veszélyeire.
„Herculanumban, a vulkántól kb. 6 km-re a hőmérséklet 500 fok volt. A számítások szerint 10 km-es körzetben teljes pusztulás lenne. Ezen a 10 km-en belül van fél Nápoly. Lávamaradványokat azonban messzebb is találtunk. Ezért a legfrissebb becslések már egymillió veszélyeztetett emberről szólnak. Egy égő felhő lepné el a környéket 300 km/órás sebességgel. A gőz és a hamu elől nem lenne menekülés. Az emberek meghalnának, még a vasbeton épületek is összeomlanának.” A professzor szerint ezt az olasz polgári védelem még nem fogta fel, pedig a vulkanológusok szerint az evakuálási tervet legalább 20 km-es sugarúra kell tervezni és 3 millió embert érint. „A vulkánnal nem lehet hazárdjátékot játszani".
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Első mohikán 2018.11.21. 07:41:31
Szenzációhajhász, elborzasztást kiváltani akaró áltudományos megnyilatkozás.
Medgar 2018.11.21. 09:48:26
Fue · http://www.english-hungarian.com 2018.11.21. 10:10:22
journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0203210
Valójában egy elméletről van szó. Ezzel szemben a Quora válasza:
www.google.com/search?client=firefox-b-ab&q=can+you+skull+explode+from+heat
Ami alapján egyértelmű városi legenda.
Gazz 2018.11.21. 10:16:41
m.t. 2018.11.21. 11:43:21
Ertem hogy fenntartasokkal kell kezelni egy ilyen cikket, de en el tudom kepzelni hogy a kutatoknak igazuk van.
Az eset nem teljesen analog a kremalassal, ami egy lassu egesi folyamat.
Itt a bolygo elemi ereje szabadul fel, a tanulmany szerint 300 km/oras sebesseggel. Ami azt jelenti hogy egy nagy gyors es forro szel kiszoritja a hideg levegot egyik pillanatrol a masikra. Nem tudom mennyi ideig tart elkremalni egy testet, gondolom minimum fel ora. Itt a masodperc tortresze alatt kozolsz majdnem ugyanakkora hot, ami igy sokkal nagyobb hoteljesitmeny, es nem tul elrugaszkodott allitas a folyadekok azonnali elparolgasaval es robbanasszeru kitagulasaval spekulalni.
Lehet hogy a kemiai maradvanyok fizikai elhelyezkedese szinten ezt igazolta, erre nem nagyon tert ki a cikk.
Szoval szerintem nem akkora hulyeseg, es ha az, nem rossz szandekbol allitjak a szerzok, max tevednek.
2018.11.21. 14:15:45