New York szívében nyílt meg 3500 tárggyal a hajdani szovjet kémközpont kellékeit bemutató KGB Spy Museum.
Szervezői egy nagy raktárt alakítottak át a kabátok gombjába elrejthető „poloskák”, a cipősarkokban bujtatott titkos dokumentumok és egyéb felszerelések, bútorok, szövegek, útlevelek bemutatására. A tárgyakat 30 év alatt gyűjtötte az 55 éves Julius Urbaitis litván történész. A múzeumot egy névtelenséget kérő amerikai üzletember segítségével tudta megnyitni.
25 dolláros belépő ellenében a látogatók megtekinthetik a kínzási technikákat és telefonon meghallgathatják a hidegháború élharcosainak hangját is.
Közel három évtizeddel a Szovjetunió bukása után, bár vannak KGB-múzeumok Oroszországban, Litvániában, Észtországban, a manhattani az amerikaiakat akarja közvetlenül tájékoztatni az akkori titkos szolgálati módszerekről.
Amerikai újságírók szerint a múzeumnak jelentős kulturális és informatív értéke van, de vannak, akik úgy látják, mint például a New York Post riportere, hogy „giccs-tárgyak tucatjai között” nem lehet mélységekben megérteni a múlt tragédiáit és diktátorait.
A kiállítás olyan érdekes másolatokat kínál, mint Sztálin gramofonja és íróasztali lámpája, vagy az az esernyő, amelynek mérgezett szúrásával 1978-ban Londonban megölték a bolgár disszidens Georgi Markovot. A látogató leülhet egy KGB-iroda asztalához, az aktust fotóval dokumentálják, amelyet e-mailben küldenek el a bátor vállalkozónak „titkos fénykép hivatalunktól” szöveggel.
Pravda-példányok és propaganda-plakátok között, katonazenével a háttérben kérésre a szentpétervári rendőrség volt detektívje vezeti végig a kiállításon a magyarázatokra éhes látogatót.
A múzeum, amelyet Urbaitis a lányával együtt gondoz, „leányvállalata” annak, amelyet évekkel ezelőtt létesítettek Kaunasban egy használaton kívüli atombunkerben.
A New York-i múzeumot már az első napokban több százan nézték meg, „Van érdeklődés a múlt kém-módszerei iránt – nyilatkozta Urbaitis – de ma van egy jobb kém, az iPhone. A mobiljaink és a számítógépeink a legjobb kémek. Mindnyájan magunktól szolgáltatunk adatokat, az ügynököknek sokkal könnyebb dolguk van.”
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
conchita wurst 2019.02.07. 12:44:21
Mr. Neutron 2019.02.07. 13:20:55
Pepibubó 2019.02.07. 13:39:06
Ekrü 2019.02.07. 14:49:34