Hogyan lehet megállapítani, hogy valaki megértett-e valamit? Az illető reakcióiból, válaszaiból, magatartásából – feleli a La Stampa, amely ismerteti, hogy egy tanulmány szerint a szemből is lehet olvasni.
A trentói egyetem kutatói abból indultak ki, hogy lehetnek olyan körülmények – fizikai, mentális állapot, betegségek – amelyek akadályozzák a reagálást, például autizmus, Parkinson-kór. És ilyen esetekben nagy szerepe lehet a szemnek, amelynek mozgása fejezi ki, amit szóval vagy mozdulatokkal nem tud valaki. Ez vonatkozik az egészen kicsi gyerekekre is.
A kutatók a kísérletükhöz egy olyan műszert, az eye trackert használták fel, amellyel mérni lehet a szem mozgását. „A résztvevőknek többször mutattunk látóterük jobb és baloldalán azonosítható képeket is figyeltük, hogy milyen gyorsasággal néznek rájuk. Azokra a képekre tekintettek gyorsabban, amelyeket már bemutattunk és az előző helyre raktunk, sőt, a tekintetüket már előre odairányították. Ez a kis mozdulat sokat elárul nekünk. Arra enged következtetni, hogy az agy előre fel tud készülni egy már ismert információ befogadására. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy megismerjük az illető kognitív állapotát előbb, mint ahogy megkapnánk a szokásos reakciókat, a fejbólintást, vagy a hangos választ” – magyarázták a kutatók.
A felfedezést alkalmazni lehet egészségügyi és oktatási területen olyan személyeknél, akiknek figyelem- és kommunikációs hiányosságaik vannak. Továbbá felhasználható a mindennapi élet területén is, például az interneten a reklámokban a közvélemény és a vásárlási kedv felismerésére a szemmozgásunkra alapozva – írja a lap.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2019.04.21. 18:43:03
Sokat gondolkodtam azon, hogy mi lehet az, amit ezek szerint még mindig nem sikerült megoldania a számítógépes grafika mestereinek. Ezen a néhány jeleneten rengeteget dolgoztak, mégsem sikerült tökéletesen. Igaz, hogy én látok sok mai videójátékot, ismerem a grafika színvonalát, nem ér meglepetésként, hogy MAJDNEM teljesen élő arcokat tudnak rajzolni. De mi az a picike, mégis láthatóan döntő különbség? Én is a szemre gyanakodtam. Mindannyian ismerjük azt, amikor a velünk szemben levő ember szeméről vesszük észre, hogy nem jutott el a tudatáig a mondandónk minden részlete, kicsit defókuszálódott közben a figyelme. Nem tudom, hogy mit látunk ilyenkor, de a szem jegyeit, a másik pillantásának irányát meglepően nagy távolságból érzékelni tudjuk. Talán ha az élő és rajzolt ember szemének ezt a mérhetetlenül apró különbségét sikerül kielemezni, elérkezik a tökéletesen hamisítható videók kora. De közben talán megszületik egy fejlettebb módja a bezárkózott emberekkel való kommunikációnak is.