A vermonti egyetem kutatói fedezték fel, hogy sokkal jobb kedvvel tweetelünk vagy telefonálunk, amikor a természet zöldjében vagyunk.
4.638 felhasználó olyan posztjait elemezték, amelyeket San Francisco közelében lévő erdőből, parkból küldtek 2016 májusa és augusztusa között. Ebben a környezetben 220 zöldövezet van, összesen mintegy 3400 hektáron.
A tweetek, függetlenül attól, hogy egy kis parkból vagy egy olyan rezervátumból küldték, mint a Golden Gate Brisge Park, sokkal örömtelibbek, jóbb kedvűek voltak az átlagnál. A műholdak képei alapján a kutatók azt is meg tudták állapítani, hogy minél sűrűbb volt a növényzet, annál jobb hangulatúak voltak a tweetek.
A sorokból áradó jókedv mérésére a nyelvészek az edonométert használták, amellyel számszerűsíteni lehet az örömérzést a használt szavak alapján. Az edonométernek 10.022 olyan közhasználatú angol szó áll rendelkezésére, amelyet osztályozni lehet. Pld. boldogtalan = 1 pont, boldog = 9 pont, napfényes – 7,9 pont, de például a forgalom 3,3 pontot ér. És a pozitív kategóriába tartoznak olyan szavak, mint „virág”, „strand”, „szépség”, „zene”.
Az utóbbi években több tanulmány foglalkozott a tweetekben használt szavak érzelmi tartalmával. A bostoni MIT emlékeztet arra, hogy többször mértek pesszimista hullámot a hétfő szóval összefüggésben, amelyet a hét legrosszabb napjának tartanak.
A tanulmány megerősíti, amit az orvosok, pszichológusok régóta mondanak, hogy a természettel való kapcsolat oldja a stresszt. Korlátja viszont, hogy nem derül ki a tweetek elemzéséből, hogy a tweetelők jó kedvét a természeten kívül kiváltja-e valamilyen más körülmény, például kutyasétáltatás, vagy piknik a barátokkal.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.