Bajorországban Kr.e. 1200 körüli sírokban találtak a régészek fantázia-állatokat formázó kis kerámia cumis edényeket, amelyekben kecske-, birka, és anyatej maradványait találták.
A feltalálója ismeretlen, mivel akkor még nem léteztek szabadalmak. Azt azonban tudjuk, hogy az anyák már 6000 évvel ezelőtt is használták, Észak-Európában legalább 3000 éve. Azok, amelyeket most találtak, állatalakúak, két lábuk, fülük vagy szarvuk van, csőrösek. Régebben is feltételezték, hogy a gyerekeket etették velük, de az is felmerült, hogy esetleg az öregeket vagy a fogyatékosokat. Most azonban a maradványok eldöntötték a kérdést.
A bristoli egyetem és a bécsi tudományos akadémia kutatói izotópos és vegyelemzéssel vizsgáltak a bennük maradt tartalmat, amely különféle tejekről árulkodtak. Ezenkívül az edények formája és mérete is olyan, hogy egy kisgyerek könnyen meg tudja tartani.
Hasonló edénykék, ha ritkán is, de előbukkannak más történelem előtti korokból az egész világban.
A kutatók szeretnék kiszélesíteni a feltárásaik földrajzi körét, hogy megtudják, azonos volt-e a funkciójuk.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.