Topher White amerikai mérnök, a Rainforest Connection elnök-igazgatója kitalált egy olyan erdőfelügyeleti rendszert, amelyben a régi Android mobilokat használja fel. Napelemekkel látjael, majd felakasztja azokat a fák koronájára és minden hallhatóvá válik, ami az esőerdőben történik. Az illegálisan fákat kivágók fűrészének hangja, beszélgetéseik, az orvvadászok lövései. A felvett hangok eljutnak a szerverhez és azokat a mesterséges intelligencia válogatja ki.
„Így tudomást szerzünk mindarról, ami nem tartozik a dzsungelhez és ami az esetek többségében veszélyezteti. Így időben értesíteni is tudjuk azokat, akik közbe tudnak lépni. Együttműködünk a helyi közösségekkel, az őslakos törzsekkel, civil szervezetekkel, erdészekkel” – árulta el a fiatal kaliforniai elektro-mérnök.
Az esőerdők adnak menedéket a Földön létező fajok 80%-ának, több mint egymilliárd ember megélhetési forrásai. A WWF szerint minden évben kb. 187 millió hektárnyit pusztítanak el belőlük. Az ENSZ szerint az erdőtlenítés a globális CO2-kibocsátások 11%-át eredményezi. Így minden km2 erdős terület megmentésének olyan hatása van, mintha ezek autót vonnának ki a forgalomból – mondta White, akinek 2011-ben született a fenti ötlete, amikor meglátogatott egy afrikai rezervátumot, amelyben megmentették azokat a gibbonokat, amelyeket el akartak rabolni vagy megsebesítettek az orvvadászok.
Egy év múlva visszatért, hogy tesztelje találmányát, és azzal fogadták, hogy már sikerült ennek segítségével elfogni néhány erdőkalózt.
A Rainforest Connection több mint 150 mobiltelefont működtet öt ország őserdeiben Afrikában és Dél-Amerikában. Az összegyűjtött hanganyaggal a társaság hozzájárulhat a bioakusztika fejlődéséhez. Az utóbbi években kialakult új tudományág a mesterséges intelligencia igénybevételével tanulmányozza és óvja a biodiverzitást.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.