Egy kutatócsoport rekonstruálta azoknak a jeleknek a fejlődését, amelyet őseink 109.000 és 52.000 évvel ezelőtt hagytak az okkertöredékeken és a strucctojáson.
Dél-Afrikában a Blombos és a Diepkloof Rock Shelter barlangok a kőkorszak fossziliáinak fontos lelőhelyei. Az ásatásokban találtak olyan ásvány- és strucctojás darabokat, amelyekre az akkori emberek különböző jeleket véstek. A jelek elemzéséből a kutatócsoport tanulmányt írt, amely a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben jelent meg.
Negyvenezer év alatt a jelek látható fejlődésen mentek át, világosabbak, könnyebben érthetők, megjegyezhetőbbek lettek, mint ahogy erről a kísérletbe bevont önkéntesek is tanúskodtak.
A jelek karakteresebbek és különbözők lettek, megkülönböztethetők, ezek valószínűleg más-más csapathoz való tartozást jeleztek.
A vita most arról folyik, hogy ezeket a jeleket lehet-e valami primitív hieroglifáknak tekinteni, amelyekben mindegyiknek megvan a maga külön jelentése.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.