Ikaria wariootia a neve, 555 millió éves és jellemzői azonosak minden modern állatéval a bilateralizmustól kezdve odáig, hogy van feje és farka.
Egy kis féregről van szó, amelyet Ausztráliában találtak tíz évvel ezelőtt.
Bilaterális, azaz van első és hátsó fele, két, emésztéssel összefüggő nyílása és két szimmetrikus oldal. Csaknem minden állat – halak, madarak csúszómászók, emlősök, az ember – távoli őse.
A Smithsonian National Museum of Natural History kutatói számoltak be felfedezésükről a Proceedings of The National Academy of Sciences-ben.
Az első mikroorganizmusok, például a szivacsok, algák formája nagyon változó volt. Hiányoztak náluk a modern állatok főbb jellemzői, a száj vagy a belek.
Az állati élet fejlődésének egyik fontos lépése volt a bilaterális szimmetria kifejlődése, mivel ez adott lehetőséget a funkcionális mozgásra, a belső szervek racionális kialakítására.
Az evolucionista biológusok már régóta gyanították, hogy a bilaterális organizmusok első őse egy kicsi, alig fejlett lény, de bizonyítékuk rá eddig nem volt. A Smithsonian kutatói azokat fosszíliákat vizsgálták, amelyeket 15 évvel ezelőtt találtak Ausztrália déli részében, Nilpenában. Mikroszkopikus méretű formákat találtak rajtuk. Tridimenzionális lézer szkenner segítségével meglátták, hogy henger alakú, rizsszem méretű testekről van szó, amelyeknek fejük és farkuk van. Kis méretük ellenére be tudták magukat fúrni a talajba élelmet keresve és izmaikat összehúzva mozogtak, mint a modern kukacok.
Nevükben az Ikaria az őslakosok nyelvén „találkozó helyet” jelent, a Wariootia annak a hegyláncnak a neve, ahol találták őket.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.