A földön kívülieket gyakran emlegetik „kis zöld embereknek”, holott lehet, hogy egészen más a színük, lehetnének például lilák. Erre a következtetésre jutottak a marylandi egyetem kutató orvosai, akiknek tanulmánya az International Journal of Astrobiology-ban jelent meg.
Ők azt állítják, hogy az első életformák a Földön levendula-színűek lehettek és ez más bolyókon is így lehetett. Szerintük mielőtt a zöld növények elterjedtek volna, apró lila organizmusok szaporodtak el a Földön és másutt, és zöld növények sem tudták ezeket elnyomni.
Az a feltételezés, hogy kezdetben a Föld lila volt, nem új. 2007-ben merült fel először abból kiindulva, hogy a fotoszintetikus algák és más növények klorofilt használnak a napfény beszívására, de a zöld fényt visszaverik. Ez elég különös, mert a zöld fény tele van energiával. Ezért feltételezik, hogy a zöld növények megjelenése előtt voltak más életformák is, amelyek ezt a hullámhosszot használták energia-nyerésre.
Ezek az organizmusok felhasználhatták a napenergiát egy „retinának” nevezett molekula segítségével. A retinikus pigmentek más hullámhosszhoz viszonyítva jobban beszívják a zöld fényt, viszont nem olyan hatékonyak a napenergia elfogásában, mint a klorofil. De ezek sokkal egyszerűbb organizmusok, ezért feltételezik, hogy előbb léteztek, mint a zöld növények.
A retinikus fény összegyűjtése ma is jellemző az archeának nevezett egysejtűeknél. A lila színű organizmusok jelen van bolygónk különböző részein a száraz völgyektől a Dél-sarkig, az óceánok partjaiig.
Retinikus pigmentek vannak a bonyolultabb állatok látó rendszerében is. Függetlenül ettől, az első élet a Földön lila volt, nyilvánvaló, hogy az ilyen típusú organizmusok alkalmazkodhattak távoli világokban és ezen az úton jutottak energiához. És ha a földön kívüliek a retinikus pigmenteket használják energianyerésre, a csillagászok a naprendszereken kívülről jövő hullámok kosszúságát elemezve megtalálhatják őket.
A klorofil – magyarázzák a kutatók – főleg a vörös és a kék fényt szívja be, és visszaveri a zöldet. Viszont azok az organizmusok, amelyek retinikus pigmenteket használnak, visszaverik a vörös és a kék fényt, és ha ilyen organizmusok lennének elegendő mennyiségben egy másik bolygón, ilyen típusú lenne a fényvisszaverődésük és a tudósok meg tudnák állapítani, hogy van-e ott élet.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.