Sokan vannak, akiket ébredés után azonnal megrohannak a napi gondok és velük együtt a feszültség. A reggeli foglalatosságok azonban fel tudják oldani: kávéfőzés, kutyasétáltatás, torna…mind kedélyjavító – mondja a Huffington Postnak Lee Chambers angol pszichológus.
Hogyan lehet megszokottá tenni ezeket a kis reggeli foglalatosságokat?
Először is fel kell mérni, hogy mennyi időt tudunk rájuk száni. Ez gyakorlatilag nem több egy óránál. Aki kevésnek tartja ezt az időt és reggel formában van, az felkelhet korábban, aki azonban úgy érzi, hogy még szüksége lenne alvásra, az ne rövidítse meg. Számba kell venni azokat a problémákat, amelyek stresszt okoznak és gondolkodni azon, hogy mi segít ezekben az esetekben. Kiválasztani a legjobbaknak tűnő tevékenységeket és ki kell próbálni azokat. A fent említetteken kívül lehet például naplót írni, olvasni, zenét hallgatni….
Nem szükséges egyszerre több tevékenységet választani – mondják a szakemberek – olyant kell előnyben részesíteni, amelyek integrálódnak az életünkbe. Nem kell, hogy teljesen megváltoztassák a rutinunkat, csak tegyen hozzá kis pozitív változásokat, amelyek éreztetik a hatásukat.
Nem baj, ha ezt a rutint nem követjük minden reggel. lehet, hogy az ember néhány hétig szigorúan betartja, aztán napokat kihagy, csökken a motiváció. Erre fel kell készülni. Nem kell bűntudatot érezni miatt, de elhagyni egészen hiba lenne.
Néhány jó szokás a reggeli stressz enyhítésére egészségügyi szakemberektől.
1.Éhgyomorra igyunk egy pohár vizet. Világosabbak lesznek tőle a gondolataink és dinamikusabbak leszünk.
2.Tegyünk egy kis sétát a szabadban, a levegő és a mozgás formába hoz bennünket.
3.Vegyünk számba életünk jó dolgait és értékeljük azokat.
4.Ne vegyük kézbe telefonunkat mindjárt ébredésünk után. Legjobb, ha nem tesszük az ágyunk közelébe, az üzenetek megvárnak.
5.Lélegezzünk lassan és mélyen. Ez is a relaxálásnak egyik hasznos módja. A mély be- és kilégzés stimulálja a rendszert, ami a nyugalom érzését adja.
6.Meditáljunk. Kezdetben elég 2-3 perc és hetenként emeljük az időt. Vezetett meditációt találunk a YouTube-on. Meg lehet próbálkozni egy mantra ismétlésével, pld: „Biztonságban vagyok, minden rendben lesz” mondattal, vagy testünk szkennelésével, testrészeinkre való koncentrálással a fejünktől a lábujjunkig.
7.Fogyasszunk tápláló reggelit. Kedélyállapotunk attól is függ, hogy mit eszünk. A reggeli tartalmazzon proteineket, jó zsírokat, rostokat, ajánlott a zöldséges omlott, az avokádós kenyér, vagy zabpehely magokkal, gyümölccsel.
8.Olvassunk néhány oldalt egy könyvből.
9.Mozogjunk. Ez lehet jóga, gyaloglás, futás, tánc, nyújtózkodás…Koncentráltabbak és energikusabbak maradunk egész nap, de vigyázzunk, hogy a nekünk megfelelő mozgást válasszuk, mert vannak, akiket a túl intenzív mozgás feszültté tesz.
10.Végezzünk vizualizációs munkát. A pszichológus azt ajánlja, hogy ha valaki reggel nyugodt, kiegyensúlyozott, koncentrált akar lenni, az idézzen fel egy régebbi kellemes emlékét, annak minden részletét, a lehető legélesebben. Ha nincs ilyen különleges emléke, képzeljen el egyet.
A pszichológusok állítják, hogy megkönnyíti dolgunkat, ha reggelenként mindig megközelítőleg azonos időben kelünk, ha átgondoljuk, hogy az új dolgok közül melyiket akarjuk csinálni, mert ezek így rutinná válnak, amelyeken gondolkodni sem.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.