Milyen információktól lehet eltekinteni egy állásért folyamodó ember életrajzában? Finnországban egy radikálisnak tűnő javaslat működni látszik: a dokumentumban, amelyet elküldenek az emberi erőforrások minisztériumába, nem kell feltűntetni a nevet, az életkort és a nemet.
Eddig ezzel a módszerrel 44 állást töltöttek be Helsinkiben zömmel az oktatásban, de az egészségügyben, a szociális szolgáltatásokban és a közlekedésben is. A kísérletet 2020 végéig kellett volna befejezni, de az eredmények olyan jók, hogy az idén is folytatják.
Az elsők, akik meglepődtek, a kezdetben szkeptikus menedzserek voltak.
„Kaptam egy jelöltlistát, amelyen azonosítóként csak egy kód volt. Kizárólag arra kellett koncentrálnom, hogy milyen kompetenciái vannak” – magyarázta az egyik vizsgáztató.
A módszer előnye, hogy így eleve csak azokat hívják be állásinterjúra, akik alkalmasnak látszanak és nem fordulhat elő, mint a hagyományosnál, hogy behívnak valakit, akinek az életrajzából nem derülnek ki világosan kompetenciái, ám a személyes beszélgetést bravúrosan állja és felveszik megfelelő felkészültség nélkül.
A névtelenség hozzájárul a kor és a nem alapján történő diszkrimináció csökkentéséhez is. Ezek sokszor voltak az elutasítás alapjai. Egy felmérés szerint az alkalmazottak 11%-a találkozott már ilyen, valamint etnikai diszkriminációval.
Több önkormányzat is követi Helsinki példáját. A terjedés fő akadályának egyelőre az informatikai eszközök látszanak, nagy részük ugyanis nem fogadja be az anonim életrajzokat.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.