A londoni University College által koordinált nemzetközi kutatás, amelyet a Wellcome Trust and Engineering and Physical Sciences Research Council finanszírozott, számszerűsítette, hogy hány életet menthet meg már önmagában az is, ha a 2015-ös párizsi klímaegyezményekben vállaltakat teljesítik az aláíró országok.
A Lancet Planetary Health Journalban megjelent tanulmányból megtudható, hogy 2040-ig 6,4 millióval kevesebben halnának meg jobb táplálkozásnak köszönhetően, 1,6 millió ember életét hosszabítaná meg a tisztább levegő, 2,1 milliót pedig a nagyobb fizikai aktivitás mentene meg.
A kutatás 9 ország: Brazília, Kína, Németország, India, Indonézia, Nigéria, Dél-Afrika, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok helyzetét vizsgálta meg. Ezek az országok adják a Föld lakosságának 50%-át és felelősek a globális üvegház-hatású kibocsátások 70%-áért.
A koronavírus-járvány központi kérdéssé tette az egészségügy javítását világszerte és világossá tette, hogy összefüggés van a biosokféleség csökkenése, a légszennyezettség és a patogén elemek terjedése között. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is felhívta a figyelmet a hatékonyabb intézkedésekre, mert úgy ítéli meg, hogy az országok nem tesznek eleget a vállalt kötelezettségeknek – idézi az
A felmérés azért is fontos, mert figyelmezteti az államokat vállalásaik és klímacélkitűzéseik felülvizsgálatára a novemberre tervezett glasgow-i klímakonferencia előtt. E célokat a pandémia háttérbe szorította, a vizsgált 9 ország közül hatban még nem határozták meg őket, de a már megfogalmazott stratégiák sem elegendők annak a párizsi célkitűzésnek az elérésére, hogy 2 C fok alatt maradjon a Föld átlaghőmérsékletének emelkedése. Mi több, a kutatók attól tartanak, hogy a jelenlegi állás szerint az emelkedés meghaladhatja a 3 C fokot is, ami a megmenthető életeket számának fényében a mostaninál sokkal nagyobb erőfeszítéseket követelne mindenkitől.
Ian Hamilton, a kutatócsoport tagja viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a káros kisugárzások csökkentése hosszú időt vesz igénybe, a szegénység enyhítésére hozható politikai döntések rövid távon hathatnak, ezért a kormányoknak erre nagy súlyt kellene fektetniük.
Ami a táplálkozást illeti, a kutatók megerősítették: egy kiegészített, rugalmas étrenddel sokat javíthatunk egészségünkön. Több gyümölcs, dió és más magvak, valamint zöldség fogyasztása mellett kevesebb vörös húsra és előre gyártott élelmiszerre. A növények nagyobb hányada étrendünkben 30%-kal csökkenti a haláleseteket, míg a vörös húsról való lemondás 22%-kal – áll a tanulmányban.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
nemecsekerno_007 2021.02.24. 20:03:39
odamondó 2021.02.24. 23:16:15
1. Mentsünk meg mindenkit a covidtól
2. Mentsünk meg még több embert
Logikus.