Ez a közlekedési eszköz, amelyet kezdetben csak szénszállításra használtak, sok művészt megihletett. Halhatatlan művek születtek a vonatokról William Turnertől, Man Ray-től, Charles Dickens-től, Emile Zolától, de a krimiszerzőknél is gyakran szerepelnek Agatha Christie-től Patricia Highsmithig, és főszereplővé válik olyan filmrendezőknél, mint Alfred Hitchcock, vagy Sergio Leone.
Napjainkban is sok mindenkit vonz az utazás miatt, most különösen vágyódunk utána a járvány okozta korlátozásokkal.
A francia Sophie Dubis A történelem vonatra szállt címmel írt könyvet híres vonatokról, számos anekdotával, nevezetes utasokkal.
A könyvből kiderül, hogy III.Napóleon nemcsak a gyorsasága miatt szeretett vonaton utazni, hanem azért is, így tudott emberekkel a lehető legkevésbé hivatalosan találkozni. A Paris-Orléans társaság épített számára egy különleges vonatot, amely hat vagonból állt. Az elsőbe a csomagokat helyezték el, a másodikban az adjutánsok utaztak, a harmadik volt a dolgozószoba, a negyedik a pihenő, az ötödik a háló és a hatodikba is csomagokat raktak.
Erzsébet királyné is szeretett inkognitóban vonaton utazni. Két kocsit rendeztetett be magának, az elsőt egy hálóval és egy fürdővel, amelyeket stukkókkal, festményekkel és tükrökkel díszítettek. A második vagont, a szalont, zöld szövettel vonatta be, az ablakokon krémszínű függöny volt, és kényelmes díványokat helyeztek el benne. 1873-ban Sissi ezen a vonaton utazott Normandiába tengeri levegőt szívni orvosi tanácsra.
Máhátmá Gandhi vonatos története a faji diszkriminációról szól. 1893-ban, amikor mindössze 24 éves volt, Dél-Afrikában egy tehervagonban kellett utaznia, mert egy fehér utas nem tűrte, hogy mellette üljön az első osztályon. Felszólította, hogy szálljon le a vonatról. Mivel Gandhi erre nem volt hajlandó, a fehér utas sürgönyt küldött a vasúttársaságnak, amely végül a maga módján biztosította, hogy a fiatal indiai ügyvéd eljusson úticéljához.
Egy másik csoda a Sylt-i vonat, amely összeköti a dán határ közeli német szigetet a szárazfölddel, a Hindenburg-gáttal. Húsz perc alatt ér a vonat a dűnék, a fehér tengerparti homok idilli tájára. Az 1960-as években olyan hírességek utaztak rajta, mint a német milliomos playboy Günther Sachs, aki egy időben Brigitte Bardot férje volt, vagy Romy Schneider. Napjainkban Angela Merkel is szívesen jár arra pihenni.
Emlékezetes vonatútja volt Barack Obama amerikai elnöknek 2009-ben Philadelphiából Washingtonba, amelyet a Függetlenségi Nyilatkozat és nagy előde, Abraham Lincoln iránti tisztelgésnek szánt.
- október 3-án avatta fel az első itáliai vasútvonalat Nápoly és Portici között II.Ferdinánd király. Az ezt követő 40 napban 85 ezren tették meg rajta kíváncsiságból az alig 8 kilométeres utat.
Nekünk, magyaroknak két nagy európai pályaudvar is fontos emlék: Ady Endre óta a párizsi Gare de l’Est, és a római Stazione Termini, amelynek homlokzatát Amerigo Tot tervezte. Ez utóbbi a filmtörténetbe is bevonult előbb Vittorio de Sica 1953-ban forgatott azonos című alkotásával, de fontos szerepet játszik Federico Fellini 1986-os Ginger és Fredében is.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.