Minden összejövetel, esemény, születésnap, esküvő, keresztelő, üzleti siker, vagy csak baráti találkozás alkalmas a koccintásra. De vajon honnan ered a poharak összecsendítésének hagyománya?
Egyesek szerint az ókori Rómából. Abban az időben szokás volt ugyanis koccintással megszabadulni az ellenségtől – ez előzte meg az akkor divatos, méreg általi gyilkosságot. Általában erősen koccintották össze a kupákat, abban a reményben, hogy az ellenség poharába átrepül egy kis méreg, amelynek egy cseppje is halálos volt. Ez azonban nem volt kockázatmentes, mert a másik fél is preparálhatta az italt. A gyanakvók a koccintás után természetesen nem ittak a pohárból.
Vannak azonban más elméletek is. Egy szintén antik római szokás volt, hogy a császárok és más előkelőségek így hívták fel a szolgák figyelmét arra, hogy töltse tele a kiürített kupát. Egy másik a 16. századra megy vissza. 1527. május 6-án, amikor V.Károly császár csapatai bevették Rómát és teljesen kifosztották. A győzelem megünneplésére a katonák megtöltötték borral kupájukat és az uralkodó egészségére koccintottak.
Vannak, akik mitológiai eredetre vezetik vissza a szokást. A görög Dionüszoszra, a rómaiak Bacchusra, a vikingek Byggvinre, a sör istenére ittak. Egyébként, írja a Vanguardia, szinte minden kultúrában voltak emberek, akik úgy gondolták, hogy a bor, az alkohol minden érzékünkre hat, kivéve a hallásunkat, ezért az istenek kitalálták a koccintást a kimaradt ötödik számára. Kétségtelen, hogy egyes üvegpoharaknak egészen kivételesen szép csengésük van…
A koccintás bekerült az operairodalomba is: Verdi Traviatájának legnépszerűbb duettje lett. Ugyanakkor a rituálé elmaradása vezet a tragédiához Mascagni Parasztbecsületében, amikor a megcsalt Alfio nem hajlandó elfogadni Turiddu borát.
Jól ismert az a történelmi legenda, mely szerint magyar ember azért nem koccint sörrel, mert ezt tették az osztrák tábornokok az 1848-49-es szabadságharc leverésekor. Azóta kiderült, hogy ez nem igaz, de azért mi maradunk a boros, pezsgős, pálinkás koccintásnál.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2021.08.31. 07:19:50
A hagyomány lényege a megtartó erő.
Én sem koccintok sörrel.
Amúgy számos esetben, külföldiek körében kértem a társaságtól elnézést, hogy nem szívesen koccintanék sörrel.
Mindig megkérdezték miért?
Mindig elmondtam a hagyományt, annak a vélt okát, beszéltem a 13 hős tábornokról (tudom, az egyik ezredes volt, de ez ezen a ponton lényegtelen), arról, hogy többségük nem is volt magyar, arról hogy a hapszbúhok mekkora elnyomók voltak, stb.
Ritkán elmesélem Vécsey Károly esetét is, vagy épp a sírjaik történetét.
Mindig felemelő, mindig és minden körülmények között elismerést vált ki.
BölcsÉsz 2021.09.01. 22:27:47
horrorpornó bábszínház 2021.09.02. 14:19:43
Igen, egy alaptalan baromsághoz ragaszkodni tényleg nagy észre vall.
Én mindig is koccintottam sörrel, mert mindig is faszságnak tartottam ezt a mendemondát. Aztán kiderült, hogy tényleg az is.
szajer_jozsef 2021.09.03. 07:20:21