Európa egyik legszennyezettebb városa, Varsó, mikroalgákkal tisztítja a levegőt egy olyan területen, ahol a gyerekek játszanak. Egy fabódé körül, üvegcsövekbe felakasztott algák szívják magukba a széndioxidot és a többi szennyező anyagot.
„A városokban vannak olyan kihasználatlan elemek, amelyekkel meg lehet oldani a légtisztítást” – magyarázta Marco Poletto, a londoni központú ecoLogicStudio városi dizájncég társalapítója, amelytől az „Air Bubble” terv ötlete származik.
Poletto azt javasolja, hogy változtassák az épületeket élő gépekké, amelyek energiát termelnek, CO2-t raktároznak és tisztítják a levegőt.
A lengyel fővárost azért választották az első „Air Bubble” befogadására, mert itt különösen hiányzik a tiszta levegő. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) júliusban közzétett listája szerint Varsó a 269. helyen áll 323 európai város között a levegő minőségét illetően.
Ez a besorolás az elmúlt két év szállópor-(PM2,5) középértéke alapján történt, ami különösen káros az egészségre. Az EEA szerint a szennyezés nagy részét a széntüzelés okozza, ennek évente mintegy 50 ezer ember esik áldozatul idő előtt.
Az Air Bubble több tucat vízzel töltött üvegcsőből áll, amelyben az algák szűrik meg a cső alján beszívott levegőt. Ezek az organizmusok elfogyasztják a szennyező molekulákat és CO2-t, mielőtt kibocsátják a tiszta oxigént.
A kör alakú bódét egy speciális membrán fedi. A Visztula partjára telepítették a Copernicus tudományos központ közelébe.
A játszó gyerekeket felügyelő anyák örülnek az Air Bubble-nak, hasznos ökológiai kezdeményezésnek tartják. A kísérlet novemberig tart, de elképzelhető, hogy állandósítják a „buborék” jelenlétét. Más városokba is terveznek hasonló légszűrőket.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.