Nyolcórás, négy részből álló dokumentumfilm készült Muhammad Aliról, a nehézsúlyú boksz legnagyobb legendájáról, aki 22 évesen, 1964-ben lett először profi világbajnok, majd még kétszer, 1974-ben és 1978-ban is vissza tudta szerezni címét. Olyan korban élt, amikor a nagy bokszbajnokokra az egész világ odafigyelt.
A filmet Ken Burns készítette lányával, Sarah-val és annak férjével, David McMahonnal. A producer 15 ezer fotót adott át nekik Aliról, de ők maguk legalább ennyi nyersanyaggal rendelkeztek. Már a harmadik résznél tartottak, de még nem jutottak el az „évszázad mérkőzéséig”, amelyet George Foremannel vívott 1974-ben Kinshasában.
„Ali előadóművész” volt, imádott szerepelni, kedvelte a tv-kamerákat, a show-t. Lehetett őt szeretni vagy gyűlölni, de senkit sem hagyott közömbösen” – mondja Burns.
Nyilatkoznak Ali lányai, Hana és Rasheeda is, akiknek nehéz volt osztozni apjukon a világgal, de neki magának is nehéz lehetett, hogy ugyanebben a keretben legyen jó apa és férj. Megszólal második felesége, Khalilah és a harmadik, Veronica Porsche, fivére, Rahman Ali, és edzője, Angelo Dundee, aki szerint „megőrül az, aki megpróbálja megérteni”. Az interjúalanyok között olyan további legendák jelennek meg, mint Kareem Abdul-Jabbar, minden idők egyik legnagyobb kosárlabdázója, egykori ellenfele, Larry Holmes, Jesse Jackson tiszteletes, polgárjogi harcos, a nagy bokszmeccs-szervező Don King és David Remnick, a New Yorker igazgatója.
Muhammad Ali tudta és meg is mondta számtalanszor, hogy ő minden idők legnagyobb bokszolója. Mindenért és mindenkiért harcolt. Küzdött a szegényekért, az öregekért, a beteg bokszolókért. Mítosz lett a világ legeldugottabb szegletén is. A feketék büszkék voltak rá, ő pedig kigúnyolta a fehérek világát, amelyben ami szép, az fehér, még Hófehérke is. Énekelt, táncolt, tiltakozott a ringben és azon kívül is. Nem akart Vietnamba menni, mert, mint mondta, „a vietkongok sosem nevezték őt niggernek”. Letartóztatták, három évre megfosztották világbajnoki címétől és nem engedték bokszolni. Ő azonban nem adta fel egy pillanatra sem, és nagyobb dicsőséggel tért vissza, mint valaha.
Sokan gyűlölték radikalizmusa miatt, azért, mert felvette az iszlám vallást. Azért, mert soha nem fogta be a száját, mert túlzó volt viselkedésében. Amikor azonban már súlyos betegen felvitte és meggyújtotta az olimpiai lángot 1996-ban Atlantában, mindenki megszerette. A Parkinson-kór megfosztotta a beszédtől, emlékeitől. Lánya így emlékszik rá: „Akkor jöttem rá, hogy apával valami nincs rendben, amikor egy nap tántorogva jött haza és alig tudott a lábán megállni. Rendőrök kísérték, azt hitték, hogy részeg, pedig nem volt az.” Innentől kezdve a béke embere volt. Walter Mosley író mondta róla: „Csak ő tudott az emberből heves érzelmeket kiváltani”.
Muhammad Ali 74 éves korában, 2016-ban halt meg. Élete végtelennek tűnt, nagyságában és esendőségében is.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2021.11.10. 13:46:21
Örömhernyó 2021.11.11. 12:08:00
Ali tudta mindig úgy csavarni a szövegét, hogy őt valami népi hősnek lássák. Még a fekete felsőbbrendűséggel kacérkodó körökkel is úgy szűrte össze a levet, hogy a végén nem vetették ezt a szemére később.
Iszlámot akkor vette fel, amikor rengeteg fekete felsőbbredűségben hívő ezt szintén megtette. Tehát korántse úttörő, egyedi, merész tett volt, hanem a négerek közt akkor ez egy gyakori dolog volt.
Göbölyös N. László 2021.11.11. 13:28:33
apro_marosan_petergabor 2021.11.11. 14:30:32
Megint egy más kérdés, hogy mit kezdene ma mondjuk egy Furyval, akinek sokkal nagyobb az ütőereje, álló és regenerálódó képessége, az intelligenciája pedig más dimenzió...