A közelmúltban jelent meg Olaszországban Thomas Geve könyve, A kisfiú, aki lerajzolta Auschwitz-ot címmel. A remény és a túlélés igaz története, egy 304 oldalas könyv színes rajzokkal, amelyet Geve akkor kezdett el megalkotni, amikor 1945-ben az angolszász szövetségesek kiszabadították Buchenwaldból.
A rajzok, amelyeknek az eredetijét a jeruzsálemi Jad Vasem központ őrzi, dokumentumok az Auschwitzi haláltábor foglyairól. Szépek, mint ahogy szokatlan és megragadó a szöveg is, amely az életről és nem a halálról szól.
A Repubblica Zoom-készített interjút Geve-vel, a beszélgetésbe időnként lánya is beleszólt.
„Azt kérdezik, hogy örülök-e a könyv megjelenésének? Azt felelem, hogy nincs sok okunk örülni a múlt ismeretében. Annak viszont valóban örülök, hogy megemlékezhetem arról a negyven fogolyról, akik segítettek túlélni és a könyvön keresztül olyanok, mintha élnének” - mondja a szczecini születésű 93 éves író.
Valóban, a könyvben szó van önzetlen és néha önérdekű szolidaritásról, de van benne egy rettenetes epizód. A főszereplő azt kéri az egyik őrtől, hogy vigye őt át a „gyerektáborba”. Nem tudta, hogy a gyerekeket egyenesen a gázkamrába viszik. A német őr azt feleli neki, hogy ilyent soha többé senkitől se kérjen.
„Szerencsés véletleneknek köszönhettem-e, hogy életben maradtam? A véletlen szerencse az, amikor az ember megveszi a nyertes lottószelvényt. Én viszont annak köszönhetem a túlélésemet, hogy nagyon erős az immunrendszerem, kibírtam a kemény lengyel telet”
Arra a kérdésre, hogy miért készített több mint 80 részletes rajzot, Geve meglepetésre azt feleli: „Apám miatt, aki Angliában élt”. Apjának ugyanis még 1939 nyarán sikerült brit vízumot kapnia. Fiának és feleségének ősszel kellett volna utána utaznia. Csakhogy közben kitört a háború. Deportálták őket és anyja nem élte túl. „A gyerekek általában fákat, virágokat rajzolnak, én meg azt, amit a táborban láttam.”
Geve 1950-ben Londonból települt át Izraelbe. A felszabadulás után Svájcba került más gyerekekkel gyógyulni. Volt egy barátja, aki a zsidó állam alapításakor került Izraelbe, leveleztek és hívta őt. „Szükségünk van rád” – írta neki. „Nem fűzött komolyabb kapcsolat Izraelhez, nem tudtam héberül, nem voltak ott rokonait, nem érdekeltek a zsidósággal kapcsolatos kérdések, de megértettem a gyökereimet, és hogy nekem ott kell élnem. Nehéz döntés volt. Apám nem akart elengedni, de végül sikerült meggyőznöm őt.”
Lánya elmeséli, hogy Geve egyszer Londonban elment egy repülő-kiállításra. Beült egy pilótafülkébe, és éppen azon meditált, hogy menjen-e Izraelbe. Ekkor pillantott meg egy elegáns hölgyet, aki feléje intett. A hölgy Nagy-Britannia jelenlegi uralkodója, akkor még csak trónörökös Erzsébet hercegnő volt. A fiú ezt a sors jeleként értelmezte. Auschwitz-ban kőművesmunkára osztották be, hogy Hitler Németországát építse, most viszont lehetősége nyílt, hogy a zsidó országát építse szabad, tanult emberként.
Thomas Geve könyvét egy gyerek szemszögéből írta meg, azért olyan autentikus. Sok élet, sőt, még szexuális vágy is van benne. „Valaki azt írta nekem az első kiadás után, hogy túl sokat énekelnek benne, és nincsenek benne hullahegyek. De én nem azt akartam elmesélni, hogyan halnak meg az emberek, hogyan ölik meg őket. Az életet, a reményt, a hitet akartam elmondani. Én pedig nagyon fiatal voltam, az egyik legfiatalabb a lágerben, és talán ezért akartak megvédeni.
Geve dühösen reagál arra a kérdésre, hogy miért fontos a Soá emlékezete. „Tudnunk kell, hogy Európa szörnyű hely volt. És sokan voltak a nácik cinkosai, kollaboránsai. És nagyon sokan haltak meg, nemcsak zsidók.” Aztán elgondolkodik. „Hitler 1933-ban a kommunistákkal kezdte a gyilkolást, majd jöttek az elmebetegek, a homoszexuálisok, a szovjet hadifoglyok, a romák, majd felépítették az olyan halálgyárakat, mint Auschwitz, és a deportáltak nagy része a vonatokról közvetlenül a gázkamrákba mentek. Nem vagyok az emlékezet aktivistája. Könyveket írok, azt akarom, hogy az emberek megismerjék a múltat, és azt kívánom, hogy ezek a bűntettek soha többé ne ismétlődjenek meg.”
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2022.02.09. 10:44:34
Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2022.02.09. 11:00:36
Göbölyös N. László 2022.02.09. 11:01:08
bordon 2022.02.09. 11:44:07
@Történelmi gyökerek: Előtte is volt ilyen, azóta is pár évente történik hasonló népirtás, amiben egy népet, törzset a számukhoz mérten hasonló arányban pusztítanak el, mint akkor a zsidókat. Én nem is igazán értem, hogy a holokauszt miért olyan különleges a sok ezer népirtás között. Talán mert volt eszem utánanézni, hogy hogy is viszonyul más népirtásokhoz.
Már a Biblia is tele van nemzsidó népek teljes kiirtásával. Kínában és Indiában ötven-száz évente történt egy hasonló volumenű népirtás az utóbbi évezredekben.
Miért ez a legfontosabb? Miért ez a viszonyítási pont?
És miből gondolják, hogy az emberiség tanult belőle? Még maguk a zsidók se tanultak belőle, inkább csak eltanulták a módszereket.
Göbölyös N. László 2022.02.09. 11:55:15
gigabursch 2022.02.09. 12:18:13
Ott minden kinyírandó nevét beolvasták a rádióban.
gigabursch 2022.02.09. 12:21:49
Jó cikk.
Minden bekezdése tartalmaz valótlanságot, csúsztatást vagy nettó történelemhamisítást.
Iskolapélda.
erol 2022.02.09. 15:14:47
Göbölyös N. László 2022.02.09. 18:20:56
gigabursch 2022.02.09. 18:25:42
A művelt és kulturált Európa.
Élen a pökhendi NB és AEÁ viselkedésével.
Azóta se változott semmi...
Ezek a "kultúrnépek", akik "civilizáltak".
gigabursch 2022.02.09. 18:29:38
m.blog.hu/ht/htenger/image/masodik/116.jpg
m.blog.hu/ht/htenger/image/masodik/113.jpg
m.blog.hu/ht/htenger/image/masodik/56.png
erol 2022.02.09. 19:00:38
CSOKKI MÁLNA 2022.02.09. 21:46:52
Az auschwitzi cigánytábor likvidálására '44 augusztusában került sor. A magyar zsidók megsemmisítése '44 májusa óta zajlott a tábor megsemmisítő, Birkenau részlegén. Ezt megelőzően már más országok zsidóinak megsemmisítésére is sor került. Treblinka, Chelmno, Belzec táborokban elsősorban..
A auschwitzi cigánytábor ún. családi tábor volt. Vagyis megérkezés után őket nem szelektálták gázkamrára/munkára, mint a zsidókat, hanem mindannyian elhelyezésre kerültek. Elsősorban német, cseh, osztrák cigányok voltak. Magyar cigányok itt nem voltak. '44 augusztusában egyszerre semmisítették meg őket.