Másfél évszázados az első amerikai természetvédelmi terület, és nagyjából ma is olyan, mint amilyen 1872-ben volt és ez már önmagában véve is nagy siker. Most az a cél, hogy a következő 150 évet is megérje és ne pusztítsák el az emberek.
A Yellowstone nemzeti park területe, amelyen legalább 11 ezer éve éltek őslakosok, már az első Nyugat felé tartó expedíciók során felkeltette a fehér ember figyelmét. Először John Colter érte el 1807-ben. Az érdeklődés mindenekelőtt gejzírjeinek szólt, köztük az Old Faithfulnak, amelyek a legnagyobb észak-amerikai vulkanikus rendszer tetején ülnek, mely egyes geológusok szerint bármikor kész újra kitörni. De izgalmas volt a természet, a hegyek képződése, a növényzet, az állatok. Mégis legalább egy évszázad kellett ahhoz, hogy felmérjék egyediségét. Ferdinand Hayden geológus győzte meg az amerikai kongresszust, hogy nyilvánítsák védetté a területet. 1872. március 1-én írta alá Ulysses Grant elnök azt a törvényt, amelyből megszületett A Yellowstone.
Természetesen a földbirtokosok, a bánya- és gyártulajdonosok, az orvvadászok, de még az idegenforgalmi vállalkozók is mindent megtettek azért, hogy Yellowstone érintetlenségét megsértsék. Elűzték például az örök idők óta ott élő 27 indián törzset is. A nemzeti park azonban ma is áll, Wyoming, Ideho és Montana között 8983 km2 területen, 300 madár-, 16 hal- és 67 emlősfajnak ad otthon. Ez utóbbiak közé tartoznak a bölények és a jelképévé vált grizzly medve, aki a modellje volt a világszerte népszerű Yoghi Bearnek, azaz Maci Lacinak. 1978-ban került fel az UNESCO világörökség-listájára. 2020-ban a pandémia ellenére 3,8 millióan látogattak oda. Nemrégiben egy tv-sorozat is készült róla, amelyben Kevin Costner mutatja be napjaink konfliktusait a farmerek és az indiánok, a park védelmezői és a gátlástalan vállalkozók között.
Ezeken túl is elmondhatjuk, hogy Yellowstone a túlélésért küzd, még nem lehet tudni, hogy a klímaváltozás milyen hatással van a terület ökorendszerére. A tömeg, és a modern közlekedési eszközök is gondot okoznak, olyannyira, hogy a parkőrségnek ki kellett tiltania a hórájókat, mert csaknem olyan dugókat csináltak, mintha a New York-i Times Square-en lennének.
Az évfordulóval összefüggő kezdeményezések között van egy terv, amelynek értelmében az őslakosok visszatérhetnek földjükre, mint a Yellowstone Tribal Heritage Center vendégei. Ennek célja az ő több ezer éves jelenlétüknek elismerése és értékelése.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.