Mindenkivel előfordul, hogy csökken az önbizalma, valamilyen okból. Ilyenkor össze kell szednie magát és nem szabad belesüllyednie a „semmire sem vagyok jó” állapotba.
Hogyan lehet fokról fokra erősíteni az önbizalmat?
Az életben mindenkivel megtörténik, hogy téved, de mint ahogyan Nelson Mandela bölcs aforizmája mondja: „Nem az a nagy dicsőség, hogy nem esünk el, hanem az, hogy valahányszor elesünk, fel tudunk kelni.”
De hogyan? Milyen eszközökkel? Mindenekelőtt optimizmussal kell szembenézni az akadályokkal. Nem kell törődni mások rossz véleményével, hiszen a legjobban mi ismerjük saját magunkat. Nem azokra az esetekre kell gondolni, ami nem sikerült, hanem azokra, amelyeket jól vittünk véghez. Azokra a vágyakra, amelyek lehetetlennek tűntek és mégis megvalósítottuk.
Gondoljunk arra, hogy egy-egy sikertelenség abból is adódhat, hogy magunk is arra gondolunk, hogy valami nagyon nehéz, félünk tőle, és a félelem miatt rosszul állunk hozzá. Ha kitűztél magad elé egy nehéz célt, ne várj arra, hogy mások is helyeseljék.
Ne szigeteld el magad, figyeld a világot, és másképp láthatod benne a saját problémádat is – írja az Alfemmina és néhány bölcs mondást idéz:
„Az önbizalom a siker első titka” (Carl Gustav Jung)
„Évek óta bírálod magad, de ez nem működik. Próbálj magadnak helyeselni, és figyeld, mi történik” (Ralph Waldo Emerson)
„Ne nyugtalankodj, ha mások nem értékelnek, akkor nyugtalankodj, ha te nem értékeled önmagad” (Konfuciusz).
„Élni nem azt jelenti, hogy megvárod, míg eláll az eső, hanem azt, hogy megtanulsz az esőben táncolni” (Máhátmá Gandhi)
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.