44 évvel ezelőtt, 1978. március 16-án rabolták el Aldo Morót, az Olasz Kereszténydemokrata Párt elnökét, többszörös miniszterelnököt, és május 9-én találták meg Rómában egy gépkocsiban a holttestét. A Vörös Brigádok terrorszervezet által elkövetett bűncselekmény hátterét azonban a mai napig nem sikerült egyértelműen bizonyítani, az azonban valószínűleg látszik, hogy a korábban több politikai célzatú merényletet végrehajtó radikális csoport csupán eszköz volt, a kommunistákkal kötött „történelmi kompromisszum” atyjának meggyilkolásának szálai „magasabb körökhöz” vezetnek.
A rejtélyek rejtélyeként tartják számon azt a 26 levelet, amelyeket Moro 54 napig tartó fogsága alatt írt. Az sem biztos, hogy ő írta őket, vagy ha igen, szabad akaratból tette-e vagy fogva tartói kényszerítették. Annak idején azt tartották, hogy a politikus már rabsága első napjaiban elvesztette mentális integritását. Vajon úrrá lett-e rajta a Stockholm-szindróma? Vagy pedig teljesen magánál volt, tudta-e, hogy hol van és akarta-e ezt tudatni a külvilággal?
Ez utóbbival kapcsolatban Leonardo Sciascia, a Mint a bagoly nappal című regény írója, nem mellesleg kommunista párti képviselő, felállított egy elméletet, hogy Moro rejtjeles üzeneteket küldött, hiszen politikusként is mestere volt az ékesszólásnak, és a mondatokban elrejtett tartalmaknak. Ráadásul az is köztudott volt róla, hogy álmatlanságban szenvedett és olyankor legszívesebben rejtvényeket fejtett. Az író azonban nem tudta feltételezését bizonyítani.
Most Carlo Gaudio a Moro üvöltése (L’urlo di Moro) című könyvében próbál megoldást találni e rejtélyre. Gaudio elismert orvos, a Sapienza egyetem orvoskara kardiológia-tanszékének vezetője, szakpublikációi mellett azonban filozófiai pamfletet, sőt, filmtörténeti könyvet is írt.
A professzornak meggyőződése, hogy Moro tudta, hol tartják fogva, ez a Via Montalcini 8, 1. számú lakás volt, Róma egyik délnyugati külvárosában. 1978 március 29-én küldte leghíresebb levelét Francesco Cossiga belügyminiszternek, a későbbi köztársasági elnöknek, amelyben leírta, hogy egy „zsúfolt, ellenőrizetlen házban van.” Gaudio az ominózus mondatot átalakította anagrammává, és ebben benne volt a pontos cím.
De nem ez az egyetlen bizonyíték. Április 5-én a feleségének, Eleonorának küldött levelébe is hasonló módon rejtette el a Via Montalcini 8-at. Többször is írja, hogy a leveleket „kellő figyelemmel” olvassák el és a kódolt mondatokat mindig az „én” szóval kezdi. Április 27-én pedig a kereszténydemokrata pártnak írt levelében nehezményezi, hogy azt mondják róla: megváltozott és nem érdemli meg, hogy komolyan vegyék. Pedig addigra már rájött, hogy üzeneteit nem értik – vagy nem akarják megérteni.
A szerző könyvével magának Aldo Morónak is igazságot akar szolgálni, aki a II.világháború utáni Olaszországnak nemcsak egyik legjelentősebb, legszélesebb látókörű, hanem az egyik legtisztességesebb politikusa is volt.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.