Sylvia Plath és férje, költőtársa, Ted Hughes viharos kapcsolatáról könyvtárnyit írtak az elmúlt fél évszázadban. Az angol poétát életében és halála után is sokan vádolták azzal, hogy része volt amerikai párja 1963-ban elkövetett öngyilkosságában, alig három évvel azután, hogy A kolosszus és más költemények című kötetével világszerte ismertté vált.
Plath Ruth Barnhouse pszichiáternőnek írt levelei új fényt vethetnek a pár közös életére. Sylvia megírta Ruth-nak, akihez élete végéig szoros barátság fűzte, hogy Hughes gyakran megütötte őt, és fizikailag bántalmazta három nappal azelőtt, hogy 1961-ben elvetélt. Egy évvel később az írónő, aki élete nagy részében a depresszió ellen küzdött, arról írt, hogy férje a halálát akarja.
A levelek a feminista Harriet Rosenstein archívumából kerültek elő és egy New York-i régiség vásáron akarták őket eladni 800 ezer euróért. A massachusetts-i Smith College, ahol Plath tanult, a levelek tulajdonosának tekinti magát, mivel azok részét képezik Barnhouse rájuk testált hagyatékának. Rosenstein ezzel szemben azt állítja, hogy a pszichiáternő a leveleket személyesen neki adta és nyilvánosságra hozataulokkal kapcsolatban nem adott semmiféle instrukciót. A levelek tartalmát addig nem lehet nyilvánosságra hozni, amíg a nézeteltérés a felek között nem tisztázódik.
A hír azonban már önmagában is reaktiválja a Hughes-zal kapcsolatos gyanúsításokat.
Az angol költő, aki 1998-ban halt meg, személyesen vett részt felesége utolsó naplójának eltűntetésében, hogy két gyermeküket, Nicholast és Friedát érzelmileg megvédje. Fiúk 2009-ben szintén öngyilkosságot követett el. Carol, Hughes utolsó felesége kiállt férje mellett és abszurdnak nevezte a vádakat.
A levelekből talán fény derül Ruth Barnhouse titokzatos szerepére is. Ő segítette elsőként Plath-t az írónő 1953-ban elkövetett öngyilkossági kísérlete után. Sylvia őt mintázta meg Nolan doktornőként Az üvegbúra című regényében.
A Barnhouse-szal való intenzív levelezés korszaka (1960-1963) egybeesik Plath legtermékenyebb írói munkásságának időszakával. Akkor írt versei 1965-ben, 2 évvel halála után jelentek meg. A Hughes-ra való állandó utalás ellenére – a levelezés fontos szerepet játszhatott Plath irodalmi munkásságának fellendülésében. Anyjának írt levelében ezt meg is erősítette: „Életem legjobb verseit írom, híres leszek általuk.”
Ted Hughes halála évében jelentette meg Születésnapi levelek című kötetét, amelyben e pusztító szerelem szépségét és rémségeit próbálta kiírni magából, miközben az ő költészete igazán Sylvia halála után, az ő árnyékában teljesedett ki. Valószínűleg soha nem lehet majd igazságot tenni ebben a kapcsolatban, amelyben mindketten egyszerre voltak múzsák és alkotók.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.