Évekig titkolta, hogy nem tud írni-olvasni. Aline Le Guluche-nek aztán elege lett ebből a helyzetből, összeszedte bátorságát és bebizonyította, hogy erős akarattal képes ezen változtatni.
Erről tanúskodik a néhány hete Franciaországban megjelent, nagy feltűnést keltett könyve, melynek címe: „50 évesen tanultam meg olvasni.”
Aline, aki szociális gondozóként dolgozik, a női analfabetizmus elleni francia nemzeti program nagykövete lett, előadásokat tart és találkozik azokkal, akik eddig nem mertek beszélni e fogyatékosságukról.
Aline nyolcgyermekes parasztcsalád legkisebb gyermeke volt. Korán munkára fogták, az iskolában nem boldogult, összekeverte a betűket, így nem tudott megtanulni olvasni, bár érdekes módon számtanban jó volt. Csak felnőttként tudta meg, hogy problémáját diszlexiának nevezik.
Később gyári munkás lett. Munkahelyén senkinek sem tűnt fel, hogy nem tud írni-olvasni. 14 év után egy kórház konyhájába került, ahol már nehezen tudta elrejteni problémáját, mert nem tudta kiböngészni az egyes betegek menüjére vonatkozó utasításokat és kollégái segítségét kérte olyan ürügyekkel, hogy otthon hagyta a szemüvegét. Így más feladatokat kapott. A mindennapokban is nehezen igazodott el. Egy tömegközlekedési jármű útvonalának leolvasása, egy film kiválasztása kínkeservesen sikerült. Az étteremben mindig azt ette, amit a többiek, mert nem tudott választani. Mivel gyermekeinek sem tudott mesét felolvasni, ő maga talált ki nekik történeteket. Olyan ügyesen leplezte a valóságot, hogy a gyerekek semmit sem sejtettek.
Aztán egyszer csak elege lett ebből a megalázó helyzetből. Beiratkozott egy fél éves különleges tanfolyamra, és vasakarattal sikerült elsajátítania az addig elérhetetlen tudományt, annyira, hogy megkapott egy szállodai ügyintézői munkakört.
Aline története az emancipációról szól – jelentette ki Hervé Fernandez, az analfabetizmus elleni francia nemzeti ügynökség vezetője – Azt mutatja, hogy mindenki kiszabadulhat azokból a körülményekből, amelyekbe a sorsa szánja.”
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bandiras2 2020.10.20. 12:44:42
Ezt pont így kell csinálni. És a végén, miután sikerült, még pénzt is csinált belőle.
És ehez nem kellett neki semmilyen nőszervezet segítsége, nem vett fel hozzá támogatást, nem kapott likeokat a facebookon, maközben küzdött, mert magának csinálta, a saját maga épülésére.
Ez nem egy női sikersztori. Ez egy egyéni sikersztori, ahol az, hogy ő éppenséggel nő, az csak kísérőtény, de semmilyen hangsúly nincsen rajta.
Ez nem kudarctörténet, mert végülis jól megoldotta, de nem is akkora siker, mert minden nap szenvedett miatta.
Van egy amerikai mondás:
The beating will continue until morale improves.
A kínlódás foltatódik, amíg a morál nem javul.
Addig szenvedett, amíg csak elege lett és megoldotta.
Gratulálunk.
Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2020.10.20. 15:45:11
Örömhernyó 2020.10.20. 17:39:46
De inkább ne csináljunk belőle genderügyet.
A másik furcsa dolog a poszttal kapcsolatban, hogy az analfabetizmust és a diszlexiát keveri. Analfabéta az, aki mondjuk nem járt iskolába, kimaradt onnan.
Ezeknek a világban csak kis része diszlexiás. Az analfabéták többsége azért nem tud olvasni, mert olyan társadalomban él (mohamedán, afrikai népek, ahol a gyerek elsősorban olcsó munkaerő).
Szóval ennek a nőnek az aktivizmusa inkább a diszlexia elleni küzdelemre irányul, ami nem olyan cselekvést igényel, mint a klasszikus analbabétizmus elleni küzdelem.
Végül szeretném együttérzésemet kifejezni a hölgynek, hisz franciául kellett megtanulnia olvasni. Kis túlzással, ha franciául kellene megtanulnom olvasni, lehet én is analfabéta maradnék.
pobeda 2020.10.20. 17:41:20